Monday, 13 June 2022
10:00 > 10:40 Ceremony 1 10:00 > 10:40 Opening Ceremony Auditorium 850
Welcome address: Stéphan Schumacher
Key witness: Gérard Longuet
Introduction to the conference: Pierre-Marie Abadie
Praticalities overview: Marie-Anne Bruneaux

plus
10:40 > 12:20 Plenary session 1 10:40 > 12:20 Opening session - National case studies Auditorium 850
plus
12:20 > 13:30 Lunch 1 12:20 > 13:30 Lunch break Espace panoramique
plus
13:30 > 14:30 Poster 1 13:30 > 14:30 Poster session + POCES demonstration Hall 1
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 1 14:30 > 15:50 Repository projects and programmes Auditorium 850
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 3 14:30 > 15:50 Gas migration Auditorium 300
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 2 14:30 > 15:50 Impact of interaction between iron and bentonite Salle 105-106
plus
15:50 > 16:20 Break 2 15:50 > 16:20 Coffee break/posters Hall 1
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 6 16:20 > 18:00 Clay Host Rock - part 1 Auditorium 850
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 5 16:20 > 18:00 Water flow properties Auditorium 300
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 4 16:20 > 18:00 Hydro-mechanical and gas transport processes - Part 1 (modelling) Salle 105-106
plus
Tuesday, 14 June 2022
08:30 > 10:00 Plenary session 2 08:30 > 10:00 Gas Auditorium 850
plus
10:00 > 10:30 Break 3 10:00 > 10:30 Coffee break/posters Hall 1
plus
10:30 > 12:20 Plenary session 3 10:30 > 12:20 Geochemistry Auditorium 850
plus
12:20 > 13:30 Break 4 12:20 > 13:30 Lunch break Espace panoramique
plus
13:30 > 14:30 Poster 2 13:30 > 14:30 Poster session + POCES demonstration Hall 1
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 7 14:30 > 15:50 Radionuclide diffusion Auditorium 850
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 9 14:30 > 15:50 Interface between clay and ciment Auditorium 300
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 8 14:30 > 15:50 Geological setting, siting and 3D models Salle 105-106
plus
15:50 > 16:20 Break 5 15:50 > 16:20 Coffee break/posters Hall 1
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 12 16:20 > 18:00 Bentonite - part 1 Auditorium 850
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 11 16:20 > 18:00 Hydro-mechanical and gas transport processes - Part 2 (experimental and modelling) Auditorium 300
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 10 16:20 > 18:00 Technological operations and performance assessment of components Salle 105-106
plus
Wednesday, 15 June 2022
08:30 > 10:00 Plenary session 4 08:30 > 10:00 Transport modelling and coupled processes Auditorium 850
plus
10:00 > 10:30 Break 6 10:00 > 10:30 Coffee break/posters Hall 1
plus
10:30 > 12:20 Plenary session 5 10:30 > 12:20 Geomechanics Auditorium 850
plus
12:20 > 13:30 Break 7 12:20 > 13:30 Lunch break Espace panoramique
plus
12:30 > 18:00 Visit 1 12:30 > 18:00 Technical visit of Meuse & Haute-Marne Centre of Andra Meuse & Haute-Marne Centre of Andra
plus
13:30 > 14:30 Poster 3 13:30 > 14:30 Poster session + SCAR robot demonstration Hall 1
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 15 14:30 > 15:50 Clay Host Rock - part 2 Auditorium 850
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 13 14:30 > 15:50 Radionuclide retention/sorption Auditorium 300
plus
14:30 > 15:50 Parallel session 14 14:30 > 15:50 Clay reactivity and colloid migration Salle 105-106
plus
15:50 > 16:20 Break 8 15:50 > 16:20 Coffee break/posters Hall 1
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 18 16:20 > 18:00 Bentonite - part 2 Auditorium 850
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 17 16:20 > 18:00 Hydrogeochemical and mineralogical characteristics of clay formations Auditorium 300
plus
16:20 > 18:00 Parallel session 16 16:20 > 18:00 Monitoring Salle 105-106
plus
Thursday, 16 June 2022
08:30 > 10:00 Plenary session 6 08:30 > 10:00 THM Auditorium 850
plus
10:00 > 10:30 Break 9 10:00 > 10:30 Coffee break/posters Hall 1
plus
10:30 > 11:40 Plenary session 7 10:30 > 11:40 Data & Knowledge Management Auditorium 850
plus
11:40 > 12:30 Ceremony 2 11:40 > 12:30 Closing ceremony Auditorium 850
Young scientist Best poster Award
Panel discussion : Main outputs and highlights of the conference and remaining challenges
(chaired by Louise Theodon, with the participation of: Astrid Goebel, Pierre Toulhoat, Marteen Van Geet, Stéphan Schumacher)

plus
12:30 > 13:30 Break 10 12:30 > 13:30 Lunch break Espace panoramique
plus
12:30 > 18:00 Visit 2 12:30 > 18:00 Technical visit of Meuse & Haute-Marne Centre of Andra Meuse & Haute-Marne Centre of Andra
plus

Copyright © key4events - All rights reserved